5 Praw Natury odnosi się do pochodzenia histologicznego tkanek.
Jeśli wiemy z jakiego listka zarodkowego zbudowany jest organ, wiemy też jak się on “zachowuje” w przebiegu Sensownego Programu Natury (tzw. SBS-u). O tym mówi nam 3 Prawo Natury odkryte przez dr Hamera.
Endoderma to najstarszy listek zarodkowy (oznaczony w grafice kolorem żółtym), kontrolowana jest przez najstarszą część mózgu – pień mózgu. Na tym nie koniec – mikroby pracujące na tkankach endodermalnych – grzyby i mykobakterie (np. prątki gruźlicy) są również ontogenetycznie najstarszymi mikrobami. na marginesie: To co czyni grzyby i mykobakterie wyjątkowymi to to, że ich przyrost rozpoczyna się już w momencie uderzenia DHS-u i jest proporcjonalny do przyrostu guza na tkance. Dzięki temu w fazie zdrowienia możliwe jest rozłożenie guza przy pomocy wystarczającej ilości mikrobów.
Podsumowując możemy to powiązać następująco:
tkanki i narządy zbudowane z najstarszego listka zarodkowego kontrolowe są przez najstarszą część mózgu, a „guzy endodermalne” rozkładane są przez najstarsze mikroby. Niesamowite!
Żeby wyobrazić sobie jakie tkanki powstały z najstarszego listka zarodkowego musimy cofnąć się w ewolucji do najbardziej pierwotnych, prymitywnych organizmów, które wówczas żyły w wodzie i ich głównym zadaniem było podtrzymywanie podstawowych funkcji życiowych, tj. pobieranie, trawienie, wydalanie, rozmnażanie. Z tym też związane są biologiczne konflikty – z pozyskiwaniem, przetwarzaniem i gromadzeniem substancji życiowych.
Endoderma tworzy cały przewód pokarmowy, wątrobę i trzustkę, gruczoły oraz płuca, a więc organy odpowiedzialne za wchłanianie (np. płuca wchłaniają tlen, a wątroba – składniki pokarmowe).
Ponieważ biologicznym celem narządów endodermalnych jest pobieranie substancji odżywczych mówimy tu o konfliktach dotyczących KĘSA. Dla zwierzęcia kęsem jest jego zdobycz, dla człowieka – to może być wszystko czego pragnie – dom, samochód, wycieczka, a dla dziecka – np. zabawka.
Tematy konfliktów są związane z KĘSEM – “kęsem, którego nie można złapać”, “kęsem, którego nie można przełknąć”, z “kęsem, którego nie można strawić”, konflikty związane ze “strachem o życie”, konflikty związane ze “strachem o własną egzystencje” (tzw. egzystencjalne), obrzydliwe konflikty, takie jak np. “niemożliwa, wstrętna złość nie do strawienia”, wstrętne konflikty tzw. “półseksualne” (w połączeniu z wewnętrznymi narządami rodnymi), czy konflikty typu “utrata”.
To jaki organ zostanie dotknięty zależy od postrzegania kęsa. Jeśli kęs jest bardzo pożądany to dotyka on migdałów, gruczołów ślinowych lub narządów w sąsiedztwie. Jeśli chcemy pobrać z kęsa substancje odżywcze (np. miesięczny czynsz z wynajmu mieszkania) możemy odczuć to w narządach trawiennych. W przypadku gdy kęs ma być podzielony na równe części (np. spadek) może to dotknąć naszej trzustki. Jeśli chcemy pozbyć się kęsa, z którego nie można już pobrać substancji odżywczych (np. bezwartościowe akcje), będzie się to wiązało z końcowym odcinkiem jelita grubego.
Wszystkie narządy, których tkanki mają pochodzenie endodermalne w fazie aktywnej konfliktu charakteryzują się przyrostem komórek i zwiększeniem funkcji. Po rozwiązaniu konfliktu nadmiar tkanek jest redukowany (przy udziale mikrobów) a ich funkcje – normalizują się. Pamiętajmy, że przyrost komórek w fazie aktywnej ma swój sens, nie jest żadnym błędem, ani przypadkowo pojawiającym się stanem. Ten przyrost komórek ma za zadanie wspierać i zmobilizować cały nasz organizm, żeby doprowadzić do rozwiązania konfliktu.