Mezoderma stara

mezod staraUcząc się rozumienia 5 Praw Natury dostrzegamy, że  pochodzenie histologiczne tkanek ma zasadnicze znaczenie. Jeśli wiemy z jakiego listka zarodkowego zbudowany jest organ, wiemy też jak się on “zachowuje” w przebiegu Sensownego Programu Natury (tzw. SBS-u). O tym mówi nam 3 Prawo Natury odkryte przez dr Hamera.

Doktor Hamer mezodermę oznaczył kolorem pomarańczowym.
Mezoderma jest środkowym listkiem zarodkowym. W czasie ewolucji z mezodermy wykształciły się organy zapewniające ciału ochronę przed atakiem, wsparcie i stabilność. Są to szkielet, mięśnie poprzecznie prążkowane, ścięgna, skóra właściwa, tkanka łączna, krążki międzykręgowe, itd.

Dr Hamer zauważył, że organy wykształcone z mezodermy zachowują się w dwojaki sposób: albo tworzą przyrosty w fazie aktywnej, a w fazie zdrowienia następuje ich redukcja, albo w fazie aktywnej tworzą ubytki, a w fazie zdrowienia następuje ich odbudowa. Na tej podstawie część mezodermy przyporządkowana została do mózgu archaicznego (móżdżek), a część do mózgu nowego (łożysko nowego mózgu). Niniejszy artykuł poświęcony jest mezodermie archaicznej, która podczas rozwoju ewolucyjnego osobnika pełniła głównie funkcję ochronną, miała pomóc odeprzeć atak, ochronić przed zranieniem.
Żeby wyobrazić sobie jakie tkanki powstały ze środkowego listka zarodkowego, musimy przypomnieć sobie „historię” związaną z najstarszym listkiem zarodkowym – endodermą. Organizmy prymitywne żyjące w wodzie, realizowały najbardziej podstawowe funkcje życiowe. Następnie organizmy te w ramach ewolucyjnego rozwoju wydostały się z wody na ląd i tam musiały wykształcić funkcje umożliwiające ruch, przemieszczanie się. Zagrożone też były atakiem z zewnątrz – w nowym środowisku czyhało wiele niebezpieczeństw i pułapek, dlatego wykształcenie organów zapewniających ochronę miało niebywałe znaczenie.

Tematem konfliktu jest atak – w naturze ten konflikt przeżywany jest przez zwierzęta dosłownie – czyli kiedy np. jedno zwierzę atakuje drugie. My ludzie przeżywamy ten konflikt dosłownie, ale też  często –  w przenośni – czyli kiedy np. ktoś atakuje nas słownie, rzuca pod naszym adresem oszczerstwa, obelgi.

Człowiek ma tak dalece rozwiniętą wyobraźnię, że może ten konflikt przeżyć kiedy np. wydaje mu się, że ktoś go atakuje – czasem ktoś mówiąc nam coś szczerze chce nam pomóc, a my traktujemy to jako atak. Jest w życiu wiele takich sytuacji, kiedy tak naprawdę atak nie występuje, tylko nam wydaje się, że ktoś / coś nas atakuje. To tak na marginesie…

Podczas fazy aktywnej następuje  przyrost komórek oraz zwiększenie ich funkcji, np. komórki gruczołu mlecznego namnażają się i produkują więcej mleka.

Faza zdrowienia to redukcja przyrośniętych komórek przy udziale mikrobów (grzyby i bakterie); obrzęk; wysięki.

Ma znaczenie ręczność.

Biologiczny sens: leży w fazie aktywnej, zwiększenie ilości tkanki ma na celu stworzenie dodatkowej warstwy, która chronić ma przed atakiem (skóra właściwa, otrzewna, opłucna, osierdzie); w przypadku np. gruczołu mlecznego – zwiększenie ilości komórek gruczołu mlecznego ma na celu dostarczenie osobie, o którą kobieta się troszczy więcej mleka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.