Relacja – zapalenie ucha środkowego u dziecka

Dziękujemy Pani Beacie za tę relację 🙂

Kreska_1

Zapalenie ucha prawego u malucha 4 lata związane z szukaniem gwiazdkowych prezentów od Mikołaja.

Chłopiec żył spodziewaną wizytą Mikołaja z prezentami. Prezenty miały być podłożone w worku pod choinką. Z pokoju gdzie była choinka malucha „wywabiono” dźwiękiem dzwoneczka. Dźwięk dzwoneczka odzywał się w różnych pomieszczeniach, więc malec biegał razem z dorosłymi i nasłuchiwał, gdzie może być Mikołaj z prezentami. Był tym nasłuchiwaniem bardzo podekscytowany.

Po tym zdarzeniu, nie pierwszej ale drugiej nocy, obudził się z płaczem, że boli go prawe ucho.

Jako dziecko często miewałam zapalenia ucha, które mama leczyła rozgrzewającymi kompresami ( ciepła woda +spirytus pod ceratką).
Teraz też ten sposób został zastosowany (ciepło i alkohol działają wagotonicznie).

Dorośli nie zdają sobie sprawy, że czasem nasze „dobre chęci” mogą dziecku zaszkodzić,  jak bardzo emocjonalne i wrażliwe są dzieci.
Kiedy spytałam malucha co mu się śniło, odpowiedział, że szukał prezentów.

Kreska_1

Przebieg SBS-u ucha środkowego:

Ucho środkowe powstaje w fazie embrionalnej z układu trawiennego.  Jest ono odpowiedzialne za słyszenie pierwotne ( jest to tzw. „KĘS słuchowy”).
Konflikt: ucho prawe: „nie móc otrzymać (kęsa) informacji” ; ucho lewe: „nie móc pozbyć się (kęsa) informacji
Faza aktywna: przyrost komórek, tworzenie guza o właściwościach wchłaniania (PR: wchłonięcie kęsa lub LEW: pozbycie się kęsa); słuch polepsza się, gdyż organ słuchu odbiera w tym momencie więcej informacji akustycznych.
Faza zdrowienia: redukcja narośniętych komórek przy udziale grzybów i mykobakterii,obrzęk, zapalenie ucha środkowego, bóle. Możliwy wysięk z ucha o nieprzyjemnym zapachu. Objaw ten pojawia się w następstwie przerwania błony bębenkowej, a zalegające wcześniej wewnątrz ucha drobnoustroje, białe krwinki i płyny znajdują ujście na zewnątrz jamy ucha.
Samo przerwanie błony bębenkowej jest bezbolesne i zmniejsza ciśnienie wewnątrz ucha, co najczęściej wpływa na złagodzenie lub nawet ustąpienie objawów związanych z chorobą. Błona bębenkowa następnie ulega samoistnej regeneracji w ciągu kilku tygodni.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.