SBS nerki

W systematyce Germańskiej Nowej Medycyny nerka ma swoje pochodzenie histologiczne aż w trzech listkach zarodkowych: endodermie, mezodermie (nowej) oraz ektodermie.

Część endodermalna to cewka zbiorcza nerki, mezodermalna – to jej miąższ, natomiast pochodzenia ektodermalnego są miedniczki nerkowe oraz moczowód.

nerka

cewka

Zadaniem cewki zbiorczej nerki jest resorpcja wody. W ciągu dnia przez nerki przepływa ok. 120 litrów wody, z tego organizm zatrzymuje 99%, a pozostały 1% organizm wydala.
Ta liczba 120 litrów nie oznacza, że mamy w sobie tyle litrów wody, krew przecież nieustannie krąży w naczyniach krwionośnych i jamie ciała. 120 litrów to ilość wody jaka przepływa przez nerki w ciągu doby.
Z tego wydalamy 1% – co oznacza, że dziennie powinniśmy wydalić ok. 1,2 litra.
Kiedy zaistnieje biologiczna potrzeba zatrzymania wody w organizmie (wskutek uderzenia DHS-u), resorpcja zwiększa się. Organizm gromadzi wodę i w ten sposób chroni się przed wysuszeniem.

Zarówno  u ludzi, jak i u zwierząt, którym na pustyni grozi odwodnienie z powodu braku wody, każda jej kropla będzie oznaczała szansę na przeżycie. Potrzeba zaspokojenia pragnienia wydaje się mieć  bezwzględne pierwszeństwo (u organizmów lądowych), ponieważ bez wody nie ma życia.

Konflikt:
► konflikt typu „uciekinier” – zostać wypędzonym z kraju, musieć uciekać przed prawem
► „czuć się samemu jak palec”, „osamotnienie” – po rozstaniu, ale również czuć się osamotnionym w swoich przekonaniach, decyzjach
► „utrata bezpieczeństwa / bezpiecznej przystani” – utrata źródła dochodu, utrata domu
► czuć się zaniedbanym – w szpitalu, podczas choroby
► „nikt nie jest w stanie mi pomóc”

Faza aktywna: dzielenie się komórek cewki zbiorczej nerek
Objawy i diagnozy:
– mocznica
– zmniejszone wydalanie moczu
– bezmocz
– nadwaga (woda odkłada się m.in. w tkance tłuszczowej oraz tkance łącznej i następuje stały wzrost wagi)
– obrzęki
– nadmierna potliwość
– niewydolność nerek, ustanie pracy nerek
– guz cewki zbiorczej nerki
– nowotwór cewki zbiorczej nerki

Faza zdrowienia: redukcja komórek, unormowanie pracy organu
Objawy i diagnozy:
– stan zapalny z udziałem prątków gruźlicy (gruźlica nerek, zapalenie nerek)
– gorączka, nocne poty
– wielomocz (utrata wagi)
– spieniony mocz – białkomocz
– redukcja guza / otorbienie guza

Biologiczny sens: leży w fazie aktywnej – zatrzymanie większej ilości wody w organizmie, zwolnienie przemiany materii w celu nagromadzenia tłuszczu – ma to na celu zgromadzenie zapasów na trudny czas, kiedy nie będzie można zdobyć pożywienia.
Zatrzymanie mocznika we krwi, który w trudnych czasach przekształcony może być w białko (stąd białkomocz w zdrowieniu).
Oszczędność wody, aby móc dłuższy czas przeżyć bez kontaktu ze środowiskiem wodnym (po wyrzuceniu na brzeg albo na pustyni).

Komplikacje:
Program cewki zbiorczej nerki powoduje zatrzymywanie wody w organizmie
Jeżeli podczas jakiejkolwiek fazy zdrowienia, w której organizm tworzy obrzęki dojdzie w tym samym czasie faza aktywności konfliktu cewki zbiorczej nerki, to magazynowanie wody jest bardzo nasilone. Gromadzenie wody ma bardzo ważne znaczenie, jeżeli występuje jednocześnie z fazą zdrowienia innego konfliktu: wówczas ma miejsce tzw. Syndrom czyli zespół cewki zbiorczej nerki.

wykres_syndrom

>> Zobacz artykuł nt. nadwagi  <<

miazsz_nerki

 Konflikt:
– związany z wodą lub płynami (ktoś się topił, komuś zalało mieszkanie/dom, powódź),
– konflikt mający coś wspólnego z pływaniem (np. konflikt osoby nie umiejącej pływać),
– brak umiejętności obchodzenia się z płynami,
– konflikt kiedy płyny stają się zagrożeniem, np.: kroplówka, która „zalewa” organizm, alkoholizm.
– utrata własnej wartości związana z wydajnością nerek: nie móc wydalić wody – konieczność cewnikowania, chcieć się pozbyć obrzęków

Faza aktywna:
Martwica miąższu oraz spowolnienie funkcji kłębuszków. Tworzenie się jednego albo wielu martwiczych miejsc (ubytki, dziury) w miąższu nerki + kompensacyjne nadciśnienie krwi (aby zabezpieczyć wystarczającą produkcję moczu). Wzrost poziomu mocznika, kreatyniny, kwasu moczowego (tzw. mocznica).
Marskość nerki, ewentualnie – niewydolnośc nerek.
Wyjątek: miąższ nerki ma unerwienie nieskrzyżowane!

Faza zdrowienia:
Cysta na nerce (nerkach) – na początku w formie płynnej (guz Wilmsa), w późniejszej fazie zostaje otorbiona (nefroblastoma). W ciągu 9 miesięcy cysta dojrzewa ewoluując i wyodrębnia się, tzn. traci całkowicie połączenie z wszystkimi sąsiadującymi narządami, z którymi była dotąd zrośnięta (zobacz proces dojrzewania cysty w opisie sbs-u jajnika – komórki miąższu). Taka dojrzała cysta jest w stanie odżywić się sama. W miejscu dawnego ubytku (= dziura spowodowana martwicą) dzięki wytworzonej przez organizm szypułce (= przewód zawierający wszystkie naczynia: tętnice, żyły, prymitywne przewody moczowe) jest połączona z nerką. Produkowany przez nefroblastomę mocz, jest oddawany tą drogą do nerki, gdzie musi przejść jeszcze przez cewkę zbiorczą.
Normalizowanie się ciśnienia krwi. Przy obecności Syndromu cysta jest silnie obrzmiała (wypełniona płynem) i tylko częściowo może zostać otorbiona, jeżeli już na samym początku tworzenia się nie pęknie.

Biologiczny cel SBS-u
Polepszenie funkcji wydalania moczu, nerka staje się bardziej wydajna niż przed konfliktem

miedniczki_moczowod

 

Konflikt: związany z zaznaczaniem swojego rewiru o treści „nie móc rozpoznać, zaznaczyć swojego rewiru.
Ważne! kobieta zaznacza swój rewir od wewnątrz, mężczyzna – na zewnątrz.

Faza aktywna:
Bezbolesne owrzodzenie (ubytek) nabłonka płaskiego błony śluzowej miedniczek nerkowych, kielicha nerki / moczowodu.

Faza zdrowienia:
Bolesne gojenie owrzodzenia, któremu towarzyszy obrzęk błony śluzowej. Przez to zamknięcie przewodu, skurcze i kolki w Kryzysie Epileptoicznym – jeżeli umięśnienie prążkowane moczowodu było również dotknięte.
Zaostrzenie objawów w przypadku równoczesnego występowania Syndromu.
W czasie epi-kryzysu może wystąpić tzw. absence.
Piasek albo kamień z kielichów w fazie zdrowienia przedostaje się przez szyjkę kielicha do miedniczki nerkowej, a stąd przez moczowód do pęcherza. To zdarzenie nowi nazwę w medycynie szkolnej: kolka nerkowa. Jest ona Kryzysem Epileptoicznym muskulatury kielichów i miedniczek.
Tzw. calcium oxalat czyli kamienie po gruźlicy cewki zbiorczej nerki – patrz SBS cewki zbiorczej nerki.

Biologiczny cel SBS-u
Powiększenie światła moczowodu wskutek owrzodzenia i przez to polepszenie wydalania moczu.
Diagnoza medycyny szkolnej: zapalenie dróg moczowych, kamienie nerkowe.

9 odpowiedzi na „SBS nerki

 1. Iwa mówi:

  Od pewnego czasu mocno przytylam, do tego pojawil sie duzy brzuch, ktory nie spadl mi po porodzie, wiem ze mam konflikt bycia samotnym jak palec, pracuje nad tymm ale czy nabrzmialy i twardy brzuch swiadczy o tzw syndromie? Czego dotyczy konflikt i jakie zalecane jest postepowanie? Tzn co mnie czeka w fazie aktywnej i ew podczas zdrowienia ?

 2. małgosia mówi:

  od pewnego czasu mam wodobrzusze, ktore jest faza pcl w sbs-ie otrzewnej, ile moze trwać zdrowienie, nie powiem ale troche mnie to martwi. pozdrawiam

 3. 5 Praw Natury mówi:

  Wodobrzusze jest rzeczywiście fazą pcl A zdrowienia otrzewnej, czyli fazą wysiękową, a więc fazą kiedy w zdrowiejącym narządzie gromadzi się więcej wody. Należy też zrozumieć sens tego – gdyby nie woda, która stanowi pewien bufor, to istniałoby niebezpieczeństwo zrostów między otrzewną a jelitami. Zdrowienie trwa mniej więcej tyle ile trwała faza aktywności konfliktu. Jeżeli Pani namierzyła konflikt, to łatwo będzie obliczyć ile będzie trwała faza zdrowienia – o ile nie będzie przerywana nawrotami aktywności związanymi z odczuciem, że to właśnie wodobrzusze jest „atakiem przeciwko jamie brzusznej”, ponieważ wtedy można wpaść w tzw. błędne koło.

 4. małgosia mówi:

  serdecznie dzękuję za odpowiedz,zostaje w domu,bo rodzina naciska na llekarza,rzeczywiście można potraktować wodobrzusze jak atak na jamę brzuszną,muszę to sobie uświadomić,musze do tego podejść jak do normalności,ktora ratuje mi życie.uspokoiłam się,jeszcze raz bardzo dziękuję.Swiadome podejcie ratuje zycie.pozdrawiam

 5. Jadwiga mówi:

  Mam obrzek prawej nogi,calej,jestem po raku szyjki macicy.mialam pzerzuty najajnki,po chemioterapi i naswietlaniu. Minelo juz 7lat prawie,pod co mam to podpiac, jestem pod wrazeniem tej Nowej Medycyny ale za krotko to znam,potrzebuje pomocy ,

 6. 5 Praw Natury mówi:

  Witam Panią, nie prowadzimy działalności terapeutycznej zarówno poprzez naszą stronę internetową, jak i podczas wykładów i spotkań. Przekazujemy wiedzę odkrytą przez dr Hamera.
  Proszę na spokojnie poczytać naszą stronę, obejrzeć filmy, być może sytuacja się Pani rozświetli.
  Rak szyjki macicy, jajniki – to są dwa różne konflikty, bo przecież wg Germańskiej przerzuty nie istnieją. To fikcja. Chemioterapia i naświetlania – to już się stało.
  Obrzęk prawej nogi może być z paru powodów – albo zdrowieje Pani kość/mięśnie + gromadzi się dodatkowo woda, albo to może być program mięśnia sercowego.
  Ale przyczyny mogą być inne. Na podstawie paru Pani zdań ciężko mi cokolwiek więcej odpisać.

 7. Malka mówi:

  Witam, co oznacza gdy białko całkowite jest poniżej normy. Mam 6,1 g\dl a jest od 6,6 do 8,7 g\dl.
  Gdy byłam w ciąży odebrałam takie wyniki z dopiskiem badanie robiono 2 razy!
  Po urodzeniu dziecka (bo w ciazy nie bolało mnie) mam bóle w dolnej części kręgosłupa a niekiedy po bokach kręgosłupa w dolnej części. Tak bardzo boli szczególnie po nocy że niekiedy nie potrafię wstać z łóżka, muszę się pociągać rękami.
  Najgorzej kiedy muszę szybko wstać do dziecka bo się np. Ksztusi a ją z bólu nie umiem się podnieść od razu.
  Proszę mi napisać co może być przyczyną,

  Miałam dwa lata temu pogrzeb na który się spuznilismy i według przesądów my powinniśmy umzec lub ktoś z rodziny. No i po 10 dniach kuzyn się utopił. Byliśmy nad morzem i w dniu powrotu o ty się do wiedzieliśmy. Zastanawiam się nieraz czy ją nie powinnam się wtedy utopić skoro my się spuznilismy a to jest przesąd że niedługo znów ktoś z rodziny umze lub my.

  Drugą rzecz nową praca moje wykazywanie się że sama sobie muszę dać radę i kiedy już pogodziła wszystkie obowiązki postanowiła że czas na 2 dziecko. Oczywiście wtedy gdy się uspokoiłam dosłownie miesiąc kiedy doszło do mojej głowy jest ok dam radę, nikt cię nie zwolni dyscyplinarnie udowodniła że dobrze pracujesz inni są za tobą, zaszłam w ciążę minęło 9 miesięcy a ją mam bóle kręgosłupa.

  Mam jeszcze problem z matka która mnie można powiedzieć nigdy nie okazała że kocha i myślę że nie kochała, nauczyłam się żyć bez niej, mam córki dwie więc kocham je podwójnie bo sama nie byłam kochana, a poza tym boje się o przyszłość czy będę miała pracę, pieniądze na zycie i czy nie zwolnia męża, co będzie kiedyś, czy wróci z pracy czy nie będzie miał wypadku bo pracuje pod ziemią.

  Codziennie martwicę się o meza, o przyszłość dzieci, oczywiście mam nadwagę, co mam zwrócić żeby wyzdrowieć, schudnąć, jeśli serio to jest przez zatrzymanie wody.
  Wmawiam sobie że będzie dobrze z praca że pieniędzy nie brak nie że mężowi zmienić nie stanie że dzieci mnie kochają, że matka mnie teraz potrzebuje to może nie jestem całkowicie jej obojętna.
  Ciocia dostała wylewu a słyn jej się utopił 10 dni później. W sumie gdy mnie ściągneło do morza stwierdziła nie muszę wyjść muszę żyć. Córka miała 3 lata a po południu po powrocie kuzyn się utopił. Co myslalam wtedy? Uff dobrze że to nie my zginelismy.
  Teraz mi się to przypominało.
  Proszę o radę i pozdrawiam serdecznie

 8. maria mówi:

  mama 80 lat ma obecnie nasilone objawy ze strony szpiku /kosci i nerek/podjerzenei bialaczki, oslabienie,anemia, bezmocz.jest ponad rok po operacji macicy lekarze nie wiedza co robic nie ma zadncyh stwoerdzonych przerzutow blizna po operacji

 9. Malka mówi:

  Dziś odebrała wyniki białko całkowite jeszcze mniejsze niz w ciąży 5,1 g\dl obok była szczałka w dół.
  I co myśleć? Próby wątrobowe w normie, CRP w normie.
  Bóle kręgosłupa mniejsze, pije więcej wody.

Dodaj komentarz