SBS skóry właściwej

skora wlasciwa

W systematyce GNM skóra właściwa ma swoje pochodzenie histologiczne w mezodermie starej, a jej ośrodek sterowania znajduje się móżdżku. Przypomnijmy, że w móżdżku w fazie aktywnej następuje przyrost komórek, a w fazie zdrowienia – redukcja.

Skóra właściwa  reaguje na konflikt „czuć się skalanym, oszpeconym”; odnosi się również do odczucia naruszenia cielesnej integralności, bycia okaleczonym, skaleczonym (np. amputacja piersi).

Przebieg SBS-u:

W fazie aktywnej konfliktu następuje wzrost czerniaka (melanomy). Najczęściej powstaje  na podłożu  znamion barwnikowych, nazywanych potocznie pieprzykami, czerniak bezbarwnikowy zawiera śladowe ilości barwnika lub nie zawiera go wcale.  Przyrost zaczyna być widoczny jeżeli aktywność konfliktu trwa długo. Jeżeli faza aktywna konfliktu trwa krótko przyrost komórek jest niezauważalny.

W fazie zdrowienia następuje redukcja komórek przez mikroby, czemu towarzyszy zaczerwienienie,  ropny naciek,  obrzęk i bolesność, czyli tzw. pryszcze, trądzik.

Biologiczny sens SBS-u:

Powstała na skórze właściwej melanoma (czerniak) biologicznie ma za zadanie stworzenie dodatkowej warstwy ochronnej w celu odparcia ataku w konkretnym miejscu.  Czerniak jest jak gdyby ochroną przed naruszeniem integralności cielesnej.

Zatem konflikt ten odczuty jest zawsze lokalnie, czyli jeśli ktoś splunie nam w twarz to czerniak może pojawić się na twarzy, a nie na brzuchu; jeśli amputowano kobiecie pierś to czerniak może pojawić się w okolicy piersi, a nie na nodze.

Ważna jest również ręczność osoby, która zareaguje SBS-em skóry właściwej albo po prawej, albo po lewej stronie ciała (patrz ► RĘCZNOŚĆ).

 Poniższe opracowanie jest tłumaczeniem ze strony Davida Munnicha www.5bn.de 

Gruczoły potowe  – pełniona podczas SBS-u funkcja – wydzielanie

Przebieg SBS-u:

Faza aktywna: wzrost komórek i zwiększone wydzielanie potu. Gruczoły potowe pęcznieją, a skóra w tym miejscu robi się nieco napięta i przy dotyku może być bolesna.

W fazie zdrowienia podczas zmniejszania się (redukcja) komórek gruczołów potowych, może pojawić się ropna wydzielina, którą możemy obserwować w postaci ropnych pryszczy – mogą one być albo wyciśnięte, albo wchłonięte od wewnątrz.

!!! Konflikt dotyczący gruczołów potowych rozkłada wagę tematów następująco: mniej „ataku”, więcej „braku możliwości ucieczki”  lub „chcemy czegoś pozbyć się z ciała”
Dlaczego? Ponieważ w tym przypadku – pozbycia się czegoś z ciała / braku możliwości ucieczki – pot ma biologiczne znaczenie. W naturze sytuacja „brak możliwości ucieczki” istnieje tylko w sytuacji ataku ze strony wroga.
Pot sprawia, że skóra osobnika robi się śliska i łatwiej (gładko) można wyślizgnąć się z „łap” przeciwnika. I tu też leży biologiczny sens tego SBS-u – ucieczka z „rąk” wroga.

Zatem jeśli osobnik znajduje się w sytuacji, z której nie widzi wyjścia, może uruchomić się SBS gruczołów potowych, np. przesłuchanie w sądzie, wygłoszenie przemówienia przed dużą publicznością itp.

Nagłe pocenie się, bez kontekstu konfliktu w danym momencie, odbywa się w epi-kryzysie.

Gruczoły łojowe produkują w fazie aktywnej więcej wydzieliny, aby nawilżyć lepiej włosy i skórę. Temat konfliktu towarzyszący temu wydarzeniu to odczucie, że ma się suche włosy i skórę.

Bóle nie występują na tych tkankach. Jeśli boli to znaczy, że boli sąsiadująca warstwa ektodermy (naskórek), która jest uciskana lub uszkodzona (z powodu obrzęku mezodermy starej).

Kilka przykładów dotyczących skóry właściwej:

1. Proces zmiany wyglądu zachodzący u nastolatków. Nastolatek gdy patrzy w lustro i widzi zmiany w wyglądzie swojej twarzy (i nie tylko) może przeżyć konflikt związany ze „skalaniem” widząc zmienioną („zniekształconą”) twarz. Dojrzewanie i towarzyszące mu zmiany są czymś zupełnie normalnym, jednak dla takiego nastolatka zmiana wyglądu może oznaczać problem, z którym nie tak łatwo się pogodzić.
Często chodzi  o konflikt „splamienia,skalania” przy  dzikim całowaniu, pieszczeniu. Gdzie z jednej strony chce się pieścić i eksperymentować, a z drugiej strony  odczuwamy obrzydzenie i wstręt w miejscach, których ktoś dotykał.
Procesy występujące na twarzy i ciele z wiekiem przemijają, bo dwie opisane wyżej okoliczności wygasają samoistnie.  Dzikie eksperymenty z pieszczotami ograniczają się głównie do młodszych roczników.

2. Mogą to też być drobne codzienne wydarzenia, np. „parę dni przed  pisaniem tego, trzymałem mojego wówczas ośmiomiesięcznego syna na rękach, kiedy on niespodziewanie  swoimi brudnymi i oblizywanymi  palcami  dotknął moich ust. Wiedziałem, w jakim brudzie były te jego palce przez cały dzień, dlatego poczułem obrzydzenie, zwłaszcza że jego ręka pojawiła się na mojej twarzy niespodziewanie. To nie była żadna wielka tragedia, ale naturalnie tą sytuację odebrałem jako niebezpieczną. Obrzydzenie odczuwałem tylko przez krótką chwilę. Dzień później zobaczyłem w lusterku  mały  ropny pryszcz, w tym samym miejscu gdzie nastąpiło jego pierwsze dotknięcie mojej twarzy.” (cyt. David Munnich)

3. Innym czynnikiem powodującym ciągłe powstawanie pryszczy są nawroty lokalne. Czyli widzisz pryszcza, czujesz się „oszpecony”, w rozwiązaniu konfliktu – dostajesz wysyp pryszczy  … i tak w kółko.

4. Skóra właściwa jest również w kanale słuchowym ucha. W tym przypadku mamy do czynienia z konfliktem typu „akustyczny atak”, np. bardzo głośny hałas. Może to prowadzić do zwiększonej produkcji wydzieliny przez gruczoły łojowe, potowe i uruchomienia programu „skóry” – w efekcie powstaje ropny pryszcz w uchu.
Natomiast gdy wydłubujemy ręcznie (lub patyczkiem) wydzielinę/wosk  z ucha, prowadzi to z reguły  do jeszcze większej produkcji wydzieliny. Ponieważ  ucho jest mechanicznie  atakowane, potrzebuje do własnej ochrony więcej wydzieliny. Gdyż sensem tej wydzieliny jest mniej słyszeć, żeby tłumić głośny hałas.

5. Pryszcze w okolicy narządów płciowych świadczą zazwyczaj o konflikcie „obrzydzenia”. Poprzez kontakt w tym miejscu można być atakowanym w sposób nieprzyzwoity, obrzydliwy. Aktywna faza konfliktu pozostaje niezauważona, natomiast faza zdrowienia ma nieprzyjemny przebieg – pryszcze w okolicach intymnych.

6. Stopy:

Pocenie się stóp – to faza aktywna konfliktu.  Przyczyna może tkwić w problemie z butami (np. są za ciasne, niewygodne), ale niekoniecznie. Można wejść w coś butami, ale można też „wejść w czyjeś życie z butami”. Grzybica występuje miejscowo i jest objawem fazy zdrowienia.
Przykład: ktoś idzie na kręgle i wypożycza buty do gry. Buty wyglądają na czyste, ale sama świadomość, że wiele osób je wcześniej nosiło, może budzić w nas obrzydzenie. Zatem uczucie wstrętu jest wyimaginowane.

Śmierdzące stopy – tutaj pytanie jest następujące czy smród jest z powodu degradacji komórek wydzielających pot (faza PCL), czy z powodu ciepła (wytworzonego podczas pocenia się stopy /faza CA/ w skarpecie i bucie).

Jeśli wierzysz w przestarzałe dogmaty medycyny i jeśli jesteś podatny na „strach przed grzybicą” to faktycznie łatwo odczujesz obrzydzenie i wstręt kąpiąc się pod prysznicem na basenie lub też tylko dotykając bosymi stopami kafelków na publicznym basenie/saunie/prysznicu.

Taki konflikt obrzydzenia może być też przeżyty po nadepnięciu na psią kupę czy ślimaka. Ten moment odczucia wstrętu, to może być sekunda, ale i tak odczuty jest jako DHS. Gdybyśmy wcześniej wiedzieli, że jest zagrożenie wdepnięcia w kupę, to oczywiście nie byłby DHS, dlatego, że do DHS-u musi być ten moment zaskoczenia.

7. Grzybica paznokcia jest również oznaką zdrowienia z konfliktu „skalania, obrzydzenia”.
Paznokieć należy do ektodermy, natomiast grzybica paznokcia związana jest ze zdrowieniem mezodermy archaicznej i procesami w niej zachodzącymi (w aktywności tworzy się dodatkowa warstwa tkanki, która w zdrowieniu jest usuwana = grzybica).
Łatwo tu o tzw. błędne koło, czyli odczucie zniesmaczenia z powodu zachodzącego procesu zdrowienia paznokci (grzybica) i program – faza aktywna – rozpoczyna się na nowo. Z tego powodu faza zdrowienia nie może być zakończona, gdyż przerywana jest aktywnością konfliktu.

Procesy zachodzące w okolicy narządów płciowych nie są tu wyjątkiem. Niektórzy wcześniej mówili na te objawy –„choroby weneryczne”, które były „przenoszone” drogą płciową. Jednak w tym przypadku jest to SBS skóry właściwej i odczucie ataku „skalanie, zbeszczeszczenie, obrzydzenie” co skutkuje czerniakiem, pryszczami na skórze w tym miejscu.
Nie powinno być to mylone z programem naskórka, którego tematem konfliktu jest rozłąka (chciana lub niechciana) i zupełnie inne objawy.

Powyższe przykłady wybrałem, żeby mniej więcej opowiedzieć o programach skóry właściwej. Niestety na większość miejsc ciała brakuje przykładów, gdyż są to programy bardzo indywidualne. Trzeba je samemu doświadczyć, obserwować, i zrozumieć.

**********************

Relacje ze strony www.germanskanowamedycyna.pl

► Grzybica pomiędzy palcami
► Grzybica paznokcia

Jedna odpowiedź na „SBS skóry właściwej

  1. Pingback:Pocenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.