Urodziły się w 1950 r. na terenie Związku Radzieckiego. Ich typ został określony jako Ischiopagus tripus. Miały trzy nogi, od których ich ciała się rozgałęziały. Tuż po tym, jak się urodziły, odseparowano je od świata – ich matce powiedziano, że dziewczynki zmarły. One same trafiły zaś do laboratorium badawczego, gdzie poddawane były rozmaitym eksperymentom. Ich życie szybko zostało zamienione w koszmar. Kiedy miały dwanaście lat, odmówiły dalszego udziału w eksperymentach.
Identyczne bliźnięta powstają już podczas rozwoju embrionalnego, kiedy to zapłodnione jajo dzieli się na dwa jaja. Z tych dwóch jaj rozwijają się bliźnięta. Bliźnięta złączone lub syjamskie formowane są tak samo jak bliźnięta identyczne, ale jaja z jakiegoś powodu nie do końca się rozłączają, zamiast tego pozostają połączone. Masza i Dasza były właśnie połączone w ten wyjątkowy sposób.
Bliźniaczki miały 4 ręce, 3 nogi – jedną kontrolowaną przez Maszę, a drugą przez Daszę, nauczyły się chodzić dopiero w 5 roku życia. Trzecia wspólna noga została amputowana. Miały 4 nerki, jeden wspólny pęcherz i odbyt, miały wspólny układ rozrodczy. Miały wspólne układy krążenia, trawienny, wydalniczy, endokrynologiczny i limfatyczny. Dasza była krótkowzroczna, podatna na przeziębienia i praworęczna (zobacz: ręczność), przez znaczną część swojego życia cierpiała z powodu depresji. Masza paliła okazjonalnie, miała wyższe ciśnienie krwi niż jej siostra, dobry wzrok i była leworęczna (zobacz: ręczność). Masza nadużywała alkoholu.
Obie bardzo często cierpiały z powodu odmiedniczkowego zapalenia nerek. Kobiety zmarły w 2003 r. z powodu ataku serca u Maszy. Ponieważ ich systemy krążenia były wzajemnie połączone miały tę samą krew. Dlatego bakterie i wirusy, które dostawały się do krwiobiegu jednej z bliźniaczek, chwilę później były widoczne w krwiobiegu drugiej bliźniaczki. Jednak… ku zdziwieniu wszystkich nie zawsze chorowały na to samo.
Różne wzorce zdrowia bliźniaczek stanowiły dla badaczy zagadkę. Dlaczego jedna zachorowała na odrę, a druga nie? Wirus odry był obecny w ich obu ciałach, w ich wspólnym krwiobiegu, więc dlaczego druga nie dostała odry? Widocznie coś więcej decyduje o „chorowaniu na odrę” niż tylko „wirus odry”. Zjawisko to obserwowano stale u bliźniaczek: grypę, przeziębienia i inne choroby wieku dziecięcego przechodziły oddzielnie. Jeśli zarazki mają moc wywoływania chorób zakaźnych, to dlaczego jedna z bliźniaczek była wolna od choroby, podczas gdy druga była chora? Co o tym decydowało? Te nadzwyczajne bliźnięta są nieocenionym przykładem potwierdzającym, że potrzeba czegoś więcej do „złapania” choroby, niż po prostu wdychanie zarazków.
Opracowano na podstawie: http://learninggnm.com/documents/infectious_diseases.html#Masha_and_Dasha