Ucząc się rozumienia 5 Praw Natury dostrzegamy, że pochodzenie histologiczne tkanek ma zasadnicze znaczenie. Jeśli wiemy z jakiego listka zarodkowego zbudowany jest organ, wiemy też jak się on “zachowuje” w przebiegu Sensownego Programu Natury (tzw. SBS-u). O tym mówi nam 3 Prawo Natury odkryte przez dr Hamera.
Mezoderma w systematyce GNM oznaczana jest kolorem pomarańczowym.
Jest środkowym listkiem zarodkowym. W czasie ewolucji z mezodermy wykształciły się organy zapewniające ciału ochronę przed atakiem, wsparcie i stabilność.
Są to szkielet (kości), mięśnie , ścięgna, skóra właściwa, tkanka łączna, krążki międzykręgowe, itd.
Dr Hamer zauważył jednak, że organy wykształcone z mezodermy zachowują się w dwojaki sposób: albo tworzą przyrosty w fazie aktywnej, a w fazie zdrowienia następuje ich redukcja, albo w fazie aktywnej tworzą ubytki, a w fazie zdrowienia następuje odbudowa.
Dlatego też Dr Hamer część mezodermy przyporządkował do mózgu starego (móżdżek) i nazwał ją mezodermą starą, a część do mózgu nowego (łożysko nowego mózgu) i nazwał ją mezodermą nową.
Niniejszy artykuł poświęcony jest mezodermie nowej, która podczas rozwoju ewolucyjnego osobnika miała zapewnić mu stabilność, siłę oraz umożliwić przemieszczanie się.
Żeby wyobrazić sobie jakie tkanki powstały ze środkowego listka zarodkowego, musimy przypomnieć sobie „historię” związaną z najstarszym listkiem zarodkowym – endodermą. Organizmy prymitywne żyjące w wodzie, realizowały najbardziej podstawowe funkcje życiowe. Następnie organizmy te w ramach ewolucyjnego rozwoju wydostały się z wody na ląd i tam musiały wykształcić funkcje umożliwiające ruch, przemieszczanie się.
Temat konfliktu: utrata własnej wartości
• nie móc czegoś wykonać / osiągnąć
• nie być wystarczająco w czymś dobrym
• zawieść w czymś, nie sprostać czemuś
Określona treść konfliktu wynika z funkcji narządu i z tego, do czego służy nam dana część ciała, niezależnie od rozumu, ale zgodnie z naszym biologicznym kodem, np. palce u rąk powiązane są ze zręcznością, kolano – z rywalizacją, z aktywnością sportową, ramiona – z obejmowaniem, trzymaniem, barki – z byciem wystarczająco dobrym dla innych, czaszka i szyja – połączone są z intelektualną i moralną pewnością siebie itd.
Konflikt utraty własnej wartości zawsze przyporządkowany jest do właściwego miejsca w szkielecie.
Faza aktywna: zanik komórek i tworzenie tzw. martwicy; często na tym etapie obserwujemy dziury w tkance. W przypadku kości stan ten określany jest jako osteoporoza, kość traci masę, staje się porowata, przypomina ser szwajcarski.
Faza zdrowienia: wypełnianie ubytków nową tkanką; obrzęk, bóle.
Ręczność: ma znaczenie ręczność
Biologiczny sens: leży w fazie zdrowienia, a w zasadzie po jej zakończeniu. Wypełnianie ubytków nową tkanką powoduje, że organ staje się grubszy i mocniejszy niż był przed wystąpieniem SBS-u.
Dr. Hamer grupę tkanek powstałych z mezodermy nowej określił jako „grupę luksusową” – po zakończeniu SBS-u następuje ulepszenie i wzmocnienie narządu (czyli krótko mówiąc np. węzeł chłonny nigdy nie powróci do rozmiarów sprzed SBS-u, zawsze już będzie powiększony).