Czy katar jest potrzebny? Czym w ogóle jest katar?
Nie znając 5 Praw Natury i przebiegu Sensownego Biologicznego Programu Natury (tzw. SBS-u) błony śluzowej nosa, możemy faktycznie czuć się zagubieni i nie wiedzieć dlaczego pojawia się katar, możemy też chcieć go wyeliminować, jako coś niepotrzebnego, coś – co trzeba zwalczyć.
Jednak z poziomu naszych tkanek i narządów – łatwo przeanalizować czym jest katar, skąd pochodzi. A z wiedzą 5 Praw Natury, dodatkowo możemy dowiedzieć się jaka jest biologiczna przyczyna pojawienia się kataru.
Błona śluzowa nosa reaguje na konflikt szeroko pojętego WĘSZENIA.
Aby zrozumieć jak węszą dzisiejsi cywilizowani ludzie, najlepiej odnieść się do Natury – w niej ten proces przebiega biologicznie – czyli tak jak Natura go stworzyła.
Zwierzęta węszą gdy chcą wyczuć zbliżające się zagrożenie – drapieżnika, obwąchują się wzajemnie aby się zapoznać i sprawdzić swoje intencje, matka węszy drogę do młodych, gdy one się oddalą, a młode węszą matkę – czekając na nią aż doniesie pokarm do gniazda. I kiedy czegoś nie zwęszą w porę – to powstaje sytuacja patowa. Na przykład: matka nie zwęszyła w porę drapieżnika, który pojawił się w gnieździe i ten porwał jedno z jej młodych.
Kluczowe sformułowanie: „matka nie zwęszyła w porę” – jest podłożem biologicznego konfliktu, który w momencie kiedy jest doświadczany, wymaga jakiejś zmiany w scenariuszu, „usprawnienia”.
Skoro matka „nie zwęszyła w porę” , to należy usprawnić jej węch, tak aby lepiej i efektywniej mogła węszyć – aby nie narazić na niebezpieczeństwo pozostałego przy życiu potomstwa. Nozdrza matki poszerzają się na poziomie tkanki nosa (faza aktywna – ubywa warstwy wewnętrznej jamy nosowej, tzw. błony śluzowej i tym samym poszerza się ona sprawiając, że polepsza się węch) ułatwiając jej węszenie. W ten sposób zmiana – ubytek błony śluzowej nosa – staje się sensowna – umożliwia lepsze węszenie.
Teraz gdy matka wychodzeni z norki po pokarm, jej węch jest wyczulony – może lepiej węszyć – przewidzieć ewentualne pojawienie się drapieżnika.
I tak oto cały proces POMOCY doprowadza do rozwiązania konfliktu, czyli momentu kiedy matka odczuwa, że jej młode są bezpieczne, a drapieżnika nie ma już na zajmowanym przez nią terytorium.
Nozdrza mogą powrócić do oryginalnej średnicy, jednak to czego wcześniej ubyło, aby poszerzyć jamę nosową, musi teraz zostać odbudowane (faza zdrowienia – wyrównawcza).
Odbudowa zawsze odbywa się w płynnym środowisku i przy obecności obrzęku. Katar jest materiałem odpadowym z procesu odbudowy właśnie w płynnym środowisku – i w zależności od „głębokości” konfliktu może być albo w formie wodnistej luźnej wydzieliny, albo gęstszy i z żółtym kolorem.
Obrzęk powoduje przejściowe (do czasu epi-kryzysu i wyparcia obrzęku) zatkanie nosa oraz również przejściową utratę węchu i smaku. Po epi-kryzysie i wyparciu obrzęków – tkanka jamy nosowej powraca do balansu. Obrzęki i katar mijają.
Jeśli proces ten jest niezakłócony przez szynę i leki, to dąży on sam w sobie do równowagi – zawsze.
U ludzi ten Sensowny Biologiczny Specjalny Program Natury – SBS błony śluzowej nosa – przebiega identycznie jak u zwierząt.
W ten sposób i temat biologicznego konfliktu, i przebieg programu – SBS-u, łączy nas w jeden wibrujący według tych samych prawideł – Praw Natury – organizm.
Mając na względzie Prawa Natury nie możemy mówić o jakimkolwiek oddzieleniu, o naszej wyższości, przewadze. Prawa Natury wyraźnie pokazują, że jesteśmy jednym – reagujemy i „chorujemy” według tych samych zasad.
U ludzi konflikt węszenia należy rozszerzyć o cywilizacyjny aspekt.
> węszymy, gdy nie przewidzieliśmy czegoś w porę
> węszymy potencjalne kłopoty, problemy, które mogą się pojawiać
> węszymy zagrożenie – w pracy, w związku partnerskim
> węszymy, co może potencjalnie się wydarzyć, np. czy ktoś wyzdrowieje, czy nie, czy ktoś nas zaprosi na randkę czy nie, czy zostaniemy zwolnieni w ramach zwolnień grupowych w pracy, czy nie, czy utrzymamy biznes, czy nie… itd…
> węszymy smród i nieprzyjemny zapach – jakiejś rzeczy lub osoby
> możemy węszyć w przenośni „śmierdzącą i podejrzaną sprawę”, albo „mieć czegoś po dziurki w nosie” –> mieć czegoś dosyć – często używamy takich sformułowań przy konflikcie węszenia
> możemy biologicznie szukać jakiejś osoby, gdy odeszła (biologicznie węszymy) – dziecko – rodzica, kobieta – partnera, który odszedł
Katar chroniczny – to objaw, który działa na tzw. szynie – ktoś stale konfrontowany jest z tą samą sytuacją wyzwalającą objaw, np. dziecko codziennie oddawane do przedszkola, nie może zwęszyć mamy. Kiedy mama odbiera dziecko z przedszkola, to ono wchodzi w fazę zdrowienia – mama się pojawiła = zwęszyło powrót mamy.
Katar alergiczny – to również reakcja, w której konfrontacja z alergenem wywołuje katar. Zatem źródła tej reakcji trzeba szukać w wyzwalaczu – alergenie, który zapamiętany został jako subtelny szczegół tła biologicznego konfliktu. Więcej informacji na temat alergii znajduje się w indeksie alfabetycznym pod literą „A”
Opracowanie: Monika Stawicka