Relacja jest tłumaczeniem ze strony: http://learninggnm.com/documents/DrAlvin%20Case%207-e.pdf
Data: czerwiec 2009
Pacjent: 49 letnia, praworęczna kobieta
Subiektywne spostrzeżenia pacjenta: utrata głosu i ból gardła; objawy pojawiły się po obudzeniu się w poniedziałek rano. Czuła się na tyle dobrze, że poszła do pracy, ale ciężko było jej mówić
Obserwacja: pacjentka nie miała żadnych objawów klinicznych choroby, przeziębienia, gorączki, jedynie chrypkę oraz sporadycznie – oczyszczanie gardła (odchrząkiwanie); miała trudność w mówieniu, mogła jedynie cicho szeptać.
Organy, na których występują objawy:
– błona śluzowa krtani; listek zarodkowy – ektoderma, sterowanie z kory mózgowej (sensoryka)
– nabłonek płaski górnego odcinka przełyku (2/3); listek zarodkowy – ektoderma, sterowanie z kory mózgowej
Wyjaśnienie z punktu widzenia GNM:
– Konflikt „strach z przerażeniem” przeżyty na skutek niespodziewanego niebezpieczeństwa, który w fazie aktywnej powoduje owrzodzenie błony śluzowej krtani
– konflikt „nie chcieć przełknąć / zaakceptować kęsa” (sytuacja lub wydarzenie), który w aktywności powoduje owrzodzenie górnej części przełyku (również bóle, przeczulicę)
Pacjentka jest obecnie w fazie zdrowienia A, straciła głos, ma kaszel oraz bóle gardła. Jest to spowodowane tym, że powstałe wcześniej owrzodzenia są uzupełniane nowymi komórkami, czemu towarzyszy obrzęk krtani i przełyku.
Opis sytuacji: po wytłumaczeniu pacjentce czego dotyczy konflikt, pacjentka przypomniała sobie, że właśnie wróciła z mężem z weekendu w Nowym Jorku. Przypomina sobie, że po zameldowaniu się w hotelu poinformowano ich, że istnieje obawa, że w hotelu została podłożona bomba i policja będzie patrolować cały teren (jej DHS). Za każdym razem jak wychodzili z hotelu i potem wracali do niego – musieli przechodzić przez blokadę policji i rewizję.
Pacjentka poinformowała, że przez cały weekend była wystraszona i nie mogła doczekać się powrotu do domu w poniedziałek wieczorem. Obecnie jest w fazie zdrowienia A, ponieważ konflikt został rozwiązany, gdyż opuściła to przerażające miejsce.
Rezultat: pacjentka zrozumiała powyższe wyjaśnienie, oraz że obecnie jest w fazie zdrowienia. To, co może wspierać proces zdrowienia i zakończenia SBS-u to zrozumienie połączenia emocji związanych ze strachem z obecnymi objawami. Polecono jej dużo odpoczynku, spożywanie pokarmów oraz napoi, które będą działać łagodząco na gardło (a nie podrażniająco).
Po 4 dniach pacjentka poinformowała, że jej głos wrócił do normy, a ból gardła minął.