Data: Grudzień 2011
Pacjent: 12 letnia praworęczna dziewczynka
Subiektywne spostrzeżenia pacjentki: Pacjentka ma męczące objawy alergii, w tym kichanie, nieustanny katar, swędzenie oczu. Te uciążliwe objawy zakłócają jej spokojny sen.
Dziewczynka przypomniała sobie, że pierwsze objawy pojawiły się w wieku 6 lat (poszła do I-szej klasy) i nasilają się latem i jesienią w miesiącach sierpień / wrzesień.
Kichanie najintensywniejsze jest rano, w nocy za to co chwila musi smarkać nos, katar uniemożliwia jej spokojny sen.
Pacjentka twierdzi, że w zimie nie ma tak intensywnych objawów. Stwierdzono u niej „alergię sezonową”.
Obserwacja: Pacjentka ma katar oraz kicha.
Organy, na których występują objawy:
– błona śluzowa nosa i zatok, listek zarodkowy – ektoderma, sterowanie z – kory mózgowej
– spojówka, listek zarodkowy – ektoderma, sterowanie z kory mózgowej (sensoryka)
– cewka zbiorcza nerki, listek zarodkowy – endoderma, sterowanie – pień mózgu
Wyjaśnienie z punktu widzenia GNM:
– błona śluzowa nosa i zatok – konflikt związany ze smrodem pt. „coś mi tu śmierdzi” – dosłownie lub w przenośni (to może być też temat konfliktu: „czegoś nie móc zwęszyć, przewidzieć”) – powodujący owrzodzenie (ubytek) błony śluzowej nosa i zatok podczas fazy aktywnej konfliktu, obrzęk – w fazie zdrowienia.
– spojówka – lekki konflikt związany z wizualną rozłąką, np. „nieoczekiwanie stracić kogoś z oczu” – w zdrowieniu powoduje opuchliznę i zaczerwienienie spojówki
– cewka zbiorcza nerki – biologicznie związana jest konfliktem „egzystencjalnym, opuszczenia, braku poczucia bezpieczeństwa” –gdy konflikt ten jest aktywny, powoduje on gromadzenie się wody (=obrzęk) w organach, które znajdują się w fazie zdrowienia (w tym przypadku spojówka, zatoki i nos).
W chwili obecnej pacjentka ma do czynienia z szynami, które wyzwalają jej objawy. Cały ten proces określić można jako stan tzw. „zdrowienia w zawieszeniu”.
Pacjentka musi odnaleźć swój pierwszy DHS i zidentyfikować szyny, tak aby faza zdrowienia mogła być zakończona.
Opis sytuacji: Dziewczynka zrozumiała powyższe wytłumaczenie i stwierdziła, że jej konflikt związany jest z pójściem do I klasy w nowej szkole (jej DHS). Przypomniała sobie, że była przybita tym, że nie widywała już przyjaciół z przedszkola i z tym związany jest jej konflikt „wizualnej rozłąki”.
Twierdzi też, że w nowej szkole była zastraszana, dręczona i wyśmiewana, co było przyczyną jej przybicia oraz przeżycia DHS-u „coś mi tu śmierdzi”, związanego z błoną śluzową nosa i zatokami.
W II klasie dziewczynka przeniosła się do innej szkoły, gdzie ponownie doświadczyła zastraszania. Dlatego w tej chwili jest w fazie zdrowienia w zawieszeniu, gdyż utrwaliły się szyny z początku edukacji w szkole (I i II klasa).
Możliwe jest, że pacjentka ma szyny związane z otoczeniem – w momencie uderzenia
DHS-u w powietrzu mogły być jakieś pyłki – to by wyjaśniło dlaczego stwierdzono u niej alergię na pyłki.
Ważne jest teraz, żeby dziewczynka zrozumiała związek między objawami, a konfliktami przeżytymi w wyniku nieoczekiwanych zmian w jej życiu w wieku 6 lat. Polecono jej obserwować szyny, które uruchamiają objawy i powtarzanie i przypominanie sobie, że „bezpiecznie jest oddychać świeżym powietrzem niezależnie od pory roku”.
Rezultat: Dwa tygodnie później zadzwoniła mama dziewczynki, informując, że córka nie ma już porannych ataków kichania, śpi lepiej – gdyż katar się zmniejszył i nie musi cały czas wycierać nosa. Mama twierdzi, że nastąpiła 80% poprawa w stanie zdrowia dziewczynki. Pozostało jeszcze sporadyczne kichanie wieczorem. Kiedy dziewczynka zaczyna kichać, od razu szuka „zapalnika”, który wyzwolił objawy.
Na kolejnej wizycie 4 miesiące później pacjentka stwierdziła ustąpienie wszystkich objawów alergii. Polecono jej obserwować szyny, zwłaszcza, że lato dopiero nadejdzie, a wraz z tą porą roku pojawiały się u niej bardzo intensywne objawy alergii.
—-
źródło – na podstawie tłumaczenia:http://learninggnm.com/documents/DrAlvin%20Case%2022-e.pdf