Kości podczas rozwoju ewolucyjnego wykształciły się ze środkowego listka zarodkowego, mianowicie – mezodermy, a dokładnie – z mezodermy nowej, która sterowana jest w mózgu przez tzw. łożysko nowego mózgu.
W łożysku sterowane są nie tylko kości, ale wszystkie organy zapewniające ciału ochronę, wsparcie i stabilność, a więc mięśnie, ścięgna, chrząstki, tkanka łączna.
Przypomnijmy, że komórki przynależne do nowej mezodermy i ektodermy w fazie aktywnej konfliktu charakteryzują się zanikiem komórek (następuje ich redukcja), a w fazie zdrowienia – uzupełnianiem komórek.
Właśnie tak sytuacja wygląda w przypadku kości.
Kości reagują na konflikt związany z utratą własnej wartości. Taka utrata własnej wartości to oczywiście subiektywne odczucie, związane z tym, że czegoś nie potrafiliśmy, nie byliśmy w stanie zrobić, itp.
Przebieg SBS-u kości:
Faza aktywna: zanik komórek tkanki kostnej. W tej fazie nie ma żadnych objawów, bóli. Jeśli w tym momencie udamy się do lekarza diagnoza będzie następująca: osteoporoza, dziury w kościach. Kość w tym momencie przypomina ser szwajcarski.
Faza zdrowienia: po rozwiązaniu konfliktu następuje odbudowa tkanki kostnej (wypełnianie ubytków). Fazie tej towarzyszą bóle. Te bóle związane są z tym, że nowo powstające komórki tkanki kostnej powodują obrzęk, który dochodzi aż do okostnej. Z kolei okostna jest bardzo mocno unerwiona – stąd bóle. Stan ten określany jest przez medycynę akademicką rakiem kości zwanym osteosarkoma.
Biologiczny sens SBS-u kości:
Biologiczny sens tego SBS-u leży w fazie zdrowienia, a w zasadzie już po jej zakończeniu. Kości należą do tzw. grupy luksusowej, zatem po zakończeniu fazy zdrowienia kość jest mocniejsza i silniejsza.
Intensywność konfliktu:
Jeśli wiemy, że w SBS-ie udział biorą kości, wiemy też, że intensywność i siła konfliktu są/były duże. “Małe” konflikty powodują zmiany w ścięgnach, tkance łącznej, mięśniach, chrząstkach. W duże i silne konflikty zaangażowane są właśnie kości.
Ważna jest również ręczność osoby, która zareaguje SBS-em kości albo po prawej, albo po lewej stronie ciała.
Poniżej prezentujemy tematy konfliktów przyporządkowane do poszczególnych części szkieletu (źródło: http://www.neue-mediz.in/index.phpoption=com_content&view=article&id=28&Itemid=39)
–> ZOBACZ SBS KRĘGOSŁUPA I WADY POSTAWY
Zachęcamy do umieszczania własnych relacji i przykładów dot. SBS-ów kości na dole wpisu w formie komentarzy.
Pingback:Białaczka
Pingback:Stawy
dopadla mnie osteoprpoza:( ale je nic nie moge z tym zrobic bo mam pooperacyjna niedoczynnosc przytarczyc:(Robie wszystko zeby czuc sie dobrze, ale mimo to dzieje sie:( mam juz 60 lat, ale mimo wszystko nie poddaje sie