SBS kości

Kości podczas rozwoju ewolucyjnego wykształciły się ze środkowego listka zarodkowego, mianowicie – mezodermy, a dokładnie – z mezodermy nowej, która sterowana jest w mózgu przez tzw. łożysko nowego mózgu.

W łożysku sterowane są nie tylko kości, ale wszystkie organy zapewniające ciału ochronę, wsparcie i stabilność, a więc  mięśnie, ścięgna, chrząstki, tkanka łączna.

Przypomnijmy, że komórki przynależne do nowej mezodermy i ektodermy w fazie aktywnej konfliktu charakteryzują się zanikiem komórek (następuje ich redukcja), a w fazie zdrowienia – uzupełnianiem komórek.

Właśnie tak sytuacja wygląda w przypadku kości.

Kości reagują na konflikt związany z utratą własnej wartości. Taka utrata własnej wartości to oczywiście subiektywne odczucie, związane z tym, że czegoś nie potrafiliśmy, nie byliśmy w stanie zrobić, itp.

Przebieg SBS-u kości:

Faza aktywna: zanik komórek tkanki kostnej. W tej fazie nie ma żadnych objawów, bóli. Jeśli w tym momencie udamy się do lekarza diagnoza będzie następująca: osteoporoza, dziury w kościach. Kość w tym momencie przypomina ser szwajcarski.

Faza zdrowienia: po rozwiązaniu konfliktu następuje odbudowa tkanki kostnej (wypełnianie ubytków). Fazie tej towarzyszą bóle. Te bóle związane są z tym, że nowo powstające komórki tkanki kostnej powodują obrzęk, który dochodzi aż do okostnej. Z kolei okostna jest bardzo mocno unerwiona – stąd bóle. Stan ten określany jest przez medycynę akademicką rakiem kości zwanym osteosarkoma.

osteosarcoma     osteosarc rtg

Biologiczny sens SBS-u kości:

Biologiczny sens tego SBS-u leży w fazie zdrowienia, a w zasadzie już po jej zakończeniu. Kości należą do tzw. grupy luksusowej, zatem po zakończeniu fazy zdrowienia kość jest mocniejsza i silniejsza.

Intensywność konfliktu:

Jeśli wiemy, że w SBS-ie udział biorą kości, wiemy też, że intensywność i siła konfliktu są/były duże. “Małe” konflikty powodują zmiany w ścięgnach, tkance łącznej, mięśniach, chrząstkach. W duże i silne konflikty zaangażowane są właśnie kości.

Ważna jest również ręczność osoby, która zareaguje SBS-em kości albo po prawej, albo po lewej stronie ciała.

Poniżej prezentujemy tematy konfliktów przyporządkowane do poszczególnych części szkieletu (źródło: http://www.neue-mediz.in/index.phpoption=com_content&view=article&id=28&Itemid=39)

szkielet_tem.konfliktow

 –> ZOBACZ SBS KRĘGOSŁUPA I WADY POSTAWY

Zachęcamy do umieszczania własnych relacji i przykładów dot. SBS-ów kości na dole wpisu w formie komentarzy.

23 odpowiedzi na „SBS kości

 1. 5 Praw Natury mówi:

  Poniżej zamieszczam opracowanie nt. kości przygotowane przez przyjaciółkę GNM z Warszawy. Serdecznie dziękuję za te materiały!

  SBS kości

  W fazie aktywnej SBS-u kości dochodzi do zaników kości poprzez odwapnienie, osteolizy, zrzeszotnienia, czyli słynnej OSTEOPOROZY, także dziur w zębach. Tkanka kostna reaguje na „konflikt biologiczny” o treści „poważna/ciężka utrata własnej wartości” w rozmaitych aspektach. Każda część szkieletu ma swoją własną emocję – „konflikt biologiczny” – która uruchamia adekwatny SBS.

  Z kolei po rozwiązaniu „konfliktu biologicznego” organizm rozpoczyna odbudowę kości.

  Odbudowie kości na ogół towarzyszy obrzęk i ból, czasami trudny do zniesienia. Ponieważ młoda kostnina jest bardzo uwodniona, niemalże galaretowata i przez to jest jej objętościowo więcej niż twardej kości, powoduje naprężanie bardzo unerwionej okostnej („skóry” kości), wywołując silny ból. Ten ból ma swoje uzasadnienie, a chodzi o to, żeby osobnik oszczędzał zdrowiejące miejsce i niechcący nie spowodował złamania miękkiej, słabej kości.

  Gdy cierpiący człowiek pójdzie do lekarza z obrzękniętą nogą, lekarz często decyduje o zrobieniu biopsji. W zasadzie z góry wiadomo, że w takiej kości nie ma nic innego poza młodą kostniną, więc właściwie nie wiadomo po co ta biopsja. Natomiast skutki takiego zabiegu są dramatyczne. Z przekłutej okostnej zaczyna wylewać się kostnina tworząc guz (osteosarcomę). Do przerwania okostnej może również dojść na skutek wypadku, ponieważ kość w zdrowieniu jest bardzo słaba i łatwo o złamanie. Wówczas również kostnina wyleje się do okolicznych tkanek poza obręb kości. Taką zmianę lekarze nazywają rakiem kości i podejmują w związku z tym ogromnie szkodliwe decyzje o odjęciu nogi, chemioterapii itd.

  Po pewnym czasie fazy regeneracji na nowo uwapniona kość twardnieje, również ta która się wylała tworząc guz. I tak to już pozostaje. SBS dobiega końca, a w kości już nie ma młodych komórek (uznawanych przez histopatologa za rakowe), które w między czasie dojrzały i stwardniały. Wówczas lekarz powie, że guz jest niezłośliwy.

  Jest jeszcze jedna ważna informacja dotycząca kości. A mianowicie częścią kości jest szpik. W fazie aktywnej, gdy dochodzi do osteoporozy – zaniku kości, zanika również szpik, co powoduje zmniejszoną produkcję krwi. Efektem tego jest anemia.

  Natomiast, po rozwiązaniu „konfliktu biologicznego” i wejściu w „fazę zdrowienia” zaczyna się odbudowa kości oraz szpiku. Ten młody szpik początkowo produkuje zwiększoną ilość leukocytów. Jest to naturalny, celowy proces, bo nic w biologii nie dzieje się bez przyczyny. Ta przejściowa leukocytoza/leukemia jest uznawana przez medycynę za patologię i młode białe ciałka krwi są niszczone chemią. Jest to oczywiście działanie wbrew naturze oraz niszczenie procesu ozdrowieńczego.

  Podsumowując: po przeżyciu „konfliktu biologicznego” o treści „utrata własnej wartości”, organizm zostaje przełączony na fazę aktywną, podczas której dochodzi do zaniku kości – ten proces nazywa się osteoporozą, osteolizą itp. i towarzyszy mu anemia.

  Po rozwiązaniu „konfliktu biologicznego”, organizm przełącza się na „fazę zdrowienia”. Następuje odbudowa kości z towarzyszeniem obrzęku i bólu, również dużego osłabienia. Odbudowujący się szpik kostny początkowo produkuje zwiększona ilość leukocytów, co nazywane jest białaczką-rakiem krwi.

  A więc osteoporoza i białaczka to dwie fazy tej samej „choroby” – programu SBS.

  Do osteosarcomy dochodzi tylko wtedy, gdy zostanie przerwana okostna i wyleje się kostnina tworząc guz.

  Jeśli chodzi o nogę to składa się ona z kilku części: stopy, łydki (piszczela), stawu kolanowego, uda, biodra.

  Każda z tych części reaguje na utratę własnej wartości w innym aspekcie. Oczywiście wszystkie odczucia są zawsze subiektywne i osoba patrząca z boku wcale sytuacji nie musi oceniać tak samo, jak osoba zainteresowana.

  – Stopa – nie móc złapać równowagi – fizycznej lub życiowej, czegoś zbalansować, również nie móc tańczyć tak, jakby się chciało, nie móc biegać.

  – Kość piszczelowa – utrata własnej wartości w powiązaniu z funkcją tej części nogi; treść konfliktowa o podłożu: nie móc uciec, podbiec, dobiec, biegać, ale również sportowy aspekt

  – Kolano – czuć się niedostatecznie sprawnym pod względem sportowym, ale też w ogóle sprawnym, dlatego z powodu kolan cierpią często osoby starsze.

  – Kość udowa – udo przynależy do biodra; górna jej część reaguje tak samo jak staw biodrowy: nie móc przetrzymać, wytrzymać, nie móc się przebić; w dolnej części bliżej kolana może być również aspekt sportowy.

  – Staw biodrowy – nie móc postawić na swoim, nie móc się przebić, także nie móc wytrzymać, nie móc przetrzymać.

 2. Natka mówi:

  Proszę o podpowiedź. Od lat mam problem ze stawami ostatnich paliczków u dłoni. Najpierw bolało, obrzęki, bielał paznokieć, a później pozostawały guzki na grzbietowej stronie stawu. Te stawy często bolą w czasie chłodu i wilgoci. Szukam przyczyny i rozwiązania konfliktu. Będę wdzięczna za pomoc.

 3. Naturka mówi:

  Wydaje mi się, że palce dłoni będą związane z tzw. małą motoryką, czyli czynności typu: pisanie, rysowanie, malowanie, gra na instrumentach muzycznych, szycie i inne wymagające precyzji. Czy dotknięte masz obydwie dłonie i wszystkie palce? Może jakaś sytuacja z rywalizacją w tle?

 4. arek mówi:

  a czy szpiczak mnogi to tez SBS kosci?
  zaczelo sie od bolu rzebra, a w koncu zdiagnozowano szpiczaka, po badaniu PET i biopsji szpiku

 5. 5 Praw Natury mówi:

  Witam, szpiczak mnogi to SBS kości.
  Część objawów takich jak anemia, zanik kości (osteoliza), chudnięcie, to objawy świadczące o fazie aktywnej. Pozostałe objawy np. gorączka, nocne poty, bóle kości świadczą o fazie zdrowienia.

 6. yaro mówi:

  jak wyjść z sbsu kolan, skoro ból jest taki że nie można chodzić ? Uświadomić sobie że można chodzić bez bólu i być sprawnym ruchowo ?

 7. yaro mówi:

  Jeśli kolana bolą to jest oznaką, że „czuję się niedostatecznie sprawnym pod względem sportowym, ale też w ogóle sprawnym”..

  Czyli aby temu przeciwdziałać robimy wszystko aby odzyskać sprawność reszty całego ciała, a kolana same przestaną boleć ?

 8. 5 Praw Natury mówi:

  Kolana reagują na odczucie niepełnosprawności sportowej,ale nie tylko. Jest to również odczucie związane z rywalizacją (niekoniecznie sportową), konkurowaniem z kimś/czymś. Bóle to faza zdrowienia. Jeśli boli cały czas, to albo jest Pan w długiej fazie zdrowienia, albo- w recydywie / szynie i trzeba szukać sytuacji, w której Pan utknął z odczuciem, o którym pisałam powyżej.

 9. Paweł mówi:

  Przy bólach kolan trzeba też uważać żeby nie wpaść w błędne koło, które może być spowodowane przeżyciami związanymi z własną zdrowotnością ( tak to nazywa Rainer Korner w Uzdrawianiu BioLogią) dotyczącą stanu właśnie kolan, które bolą.
  Pojawia się ból kolan np. związany z przeżyciem czy dam radę kondycyjnie na obozie właśnie pod koniec zgrupowania (bo uświadomiliśmy sobie, że daliśmy radę – ustanowiliśmy życiówkę na 100m). Mówimy trenerowi (autorytet) o bólu kolan, a on stwierdza, że to przeciążenie. W ten sposób może zacząć się nowy DHS związany ze zdrowotnością kolan (czy z moimi kolanami będzie wszystko w porządku? – wdarła się niepewność). Jeśli zakończy się ból związany z pierwszym przeżyciem (czy sportowo dam radę) to jeszcze może pojawić się ten związany ze zdrowotnością o kolana.
  Sam ten temat przerabiałem i zapętliłem się tak, że po 6 latach od pojawienia się pierwszych bóli łąkotek przyśrodkowych nastąpiło rozerwanie jednej z nich, pomimo że należą one do grupy luksusowej, czyli gdybym wcześniej znał 5 praw natury to miałbym je silniejsze niż na początku, bo wiedziałbym wtedy że kolana nie są przeciążone tylko bolą bo się naprawiają i nie miałbym w sobie strachu o ich stan.

 10. Paweł mówi:

  W uzupełnieniu ostatniego wpisu chciałem wyjaśnić, że mój ból w kolanach powiązany był z łąkotkami, które podobnie jak przyczepy więzadeł i ścięgien należą do tkanki chrzęstnej (chrząstek), która wywodzi się z mezodermy nowej (podobnie pochodzenie ma ścięgno czy więzadło – tkanka łączna wywodząca się z mezodermy nowej). Powierzchnie stawowe (chrząstka szklista) tak jak i wszystkie wymienione struktury należą zatem do grupy luksusowej. Oprócz pracy z emocjami (podstawa) myślę, że warto przyglądnąć się wpływowi na odbudowę tych struktur takich suplementów jak: kolagen, kwas hialuronowy, glukozamina. Osobiście spróbowałbym też w fazie zdrowienia odkwasić organizm, co przyspieszy jej przebieg (odsyłam do wątku „Mikroby, wartość pH i 5 Praw Natury”) – tu cytuję: „zasadowa tkanka sprzyja rozwojowi bakterii i pasożytów w fazie zdrowienia tkanki sterowanej przez łożysko nowego mózgu”.

 11. Barbara mówi:

  Od kilkudziesieciu lat choruje na reumatoidalne zapalenie stawow/glownie prawa strona nadgarstek lokiec kolano/pobolewaja mnie tez inne stawy. Teraz wiem ze od kilkudziesieciu lat jestem na szynach, dlatego jest to przewlekle. Bardzo prosze podpowiedziec mi jak to naprawic… SBS utrata wartosci, konflikt z ojcem, nie wiem od czego zaczac…prosze o rade

 12. Barbara mówi:

  mieszkam zagranica …kilka lat jesem na leku biologicznym Humira…raczej bylam , bo od 2 miesiecy nie biore /moj wybor/

 13. Naturka mówi:

  Pani Barbaro, jeśli jest Pani praworęczna konflikt może dotyczyć relacji z ojcem lub innymi osobami /nauczyciel, koleżanki, partner, mąż/. Polecam poczytać historie osób, które przeżyły utratę wartości i opisały swoje SBS’y i ich pochodzenie tutaj:
  http://germanska.pl/index.php/terapia-w-germanskiej/relacje-wlasne/54-kosci1
  A w przeszłości swojej i życiu codziennym, proszę poszukać okoliczności, relacji, czynności, w których pojawia/ło się myślenie typu: jestem gorsza, nie nadaję się, nie dam rady, jestem do niczego, to mnie przerasta itp.

 14. 5 Praw Natury mówi:

  Pani Barbaro, tak jak pisze Naturka najpierw należy określić ręczność, a potem szukać konfliktu. Z pewnością stan jest chroniczny, spowodowany szynami. Jednak najpierw proszę poszukać konfliktu, potem określić szyny. Chroniczny objaw świadczy o tym, że tkwi Pani w jakiejś konfliktowej sytuacji.
  Jeśli chodzi o tematy konfliktów to dodam jeszcze od siebie, że warto kojarzyć tematy konfliktów z czynnością jaką wykonuje się daną częścią ciała. To może być niezręczność, przeciążenie w obowiązkach (nadgarstek), chęć odepchnięcia kogoś (nadgarstek, łokieć), rywalizacja, konkurowanie z kimś (kolana). Taki konflikt można też „przeżyć za kogoś” – chodzi o to, że czasami sami nie przeżywamy DHS-u, tylko tak bardzo identyfikujemy się z czyimś problemem (towarzyszy temu odpowiednio wysoki ładunek emocjonalny), że nasz mózg odbiera to jako DHS i uruchamia SBS. Takie sytuacje też trzeba brać pod uwagę.
  Polecam Pani na stawy kolagen graphite firmy Colway. Sprawdzony, dobry produkt, który przyspiesza leczenie.

 15. Barbara mówi:

  mam wielka nadzieje , ze nie jest to reklama produktu……jestem oczytana na temat witamin i suplementacji

 16. Barbara mówi:

  Przezycie czegos za kogos albo czynnosc ciagle wykonywana przez 25 lat nie wchodzi w rachube…..jestem osoba bardzo aktywna …jestem byla siatkarka w mlodosci….pozniej wyjechalam z kraju…co ciekawevdla mnie samej …wyjechalam w momencie kiedy mialam nawrot choroby tzn. Bol bol i bol

 17. 5 Praw Natury mówi:

  Jak najbardziej jeśli chodzi o kolagen firmy Colway to jest to reklama! Z całego serca polecam ten produkt (kolagen graphite) do stosowania zewnętrznego w fazie naprawczej kości, stawów, naskórka. Kolagen przyspiesza gojenie, zmniejsza wysięki, opuchlizny, skraca fazę zdrowienia A.

 18. Naturka mówi:

  Pomocne może być przypomnienie sobie, kiedy był pierwszy rzut choroby. Jakie ważne/trudne/stresujące wydarzenie go poprzedziło? Jakiś mecz/mistrzostwa/kwalifikacje? Kolano to rywalizacja a nadgarstek to b. ważna część ciała dla siatkarki:-)

 19. 5 Praw Natury mówi:

  Pani Barbaro, Pani nie musi czegoś wykonywać od 25 lat, żeby uruchamiała się szyna – wystarczy jakaś myśl, kolor, dźwięk, ruch. To może być szczegół, który włącza program nadgarstka od nowa.

  Jeśli chodzi o nadgarstek to proszę jeszcze rozważyć następujące hasła konfliktów: nie być w czymś zręcznym (w wykonywaniu jakiegoś ruchu/czynności), czuć się niezręcznym, odczuwać niepełnosprawność manualną.

 20. Barbara mówi:

  Bardzo wnikliwie probowalam przeanalizowac

  5Praw Natury ..moglabys skontakotowac sie ze mna prywatnie prosze basik377@wp.pl ….pracuje w szpitalu na oddziale onkologicznym … na codzien widze dramat ludzi …czasami mlodych w moim woeku…starszych.. nie moge sie z tym pogodzic …wiem , ze TA medycyna to BLEF…

 21. marzenka mówi:

  W lipcu 2011 roku wykonałam rezonans magnetyczny kręgosłupa odCinkai lędzwiowego oprócz zmian zwyrodnieniowych niczego nie wykryto, a ja miałam przechodzące przez nogę prawą prądy niekiedy bardzo zimne lub ciepłe .W sierpniu 2011 wyczułam sobie sama guza w węźle chłonnym prawej pachy .Usg wykazało guza w piersi 1,2 cm a w węźle 4 cm.Operacja oszczędzająca pierś,histopatologia guz przewodowy piersi prawej, 6 cykli chemioterapii, pierwszej chemia dosłownie położona na podłogę „rwa kulszowa”,na chemię woźona byłam na wózku inwalidzkim (potworne bóle kręgosłupa, tramal ,plastry morfinowe ).Juz po chemi słabo ale stanęłam na nogi ,no to jazda na 25 naswietleń. Na początku 2012 wykonałam rezonans -przerzuty do kręgosłupa S 1 – guz w kości 5 cm.Pierwszy raz poszłam po rozum do głowy ,żadnemu lekarzowi nie pokazałam tego rezonansu .Prawie 2 lata z niewielkim bólem do którego się już przyzwyczaiłam, zmieniłam dietę sposób myślenia nie do końca, bo z tyłu głowy zawsze była diagnoza.Ból narastał. W lipcu 2014 zdecydowałam się na wizytę u ortopedy ,pokazując mu stary rezonans stwierdził że nie możliwe żeby to był przerzuty bo już by mnie nie było po takiej diagnozie.Lecz niestety następny rezonans wykazał następną zmianę na L 3. Wykonano stabilizację kręgosłupa bo inaczej ponoć bym się złamała .Jak juz wpadłam w szpony lekarzy to usunęłam jeszcze w sierpniu jajniki i macice ,bo zmiana jest na podłożu hormonalnym. Otrząsnęłam się ,nie wyraziłam zgody na naświetlania. Raz w miesiącu jeżdżę na wlew ,który ma wyłapać wapno z krwi i przekazać do kości, domu jestem na dużych dawkach Wit C i amigdaliny. 5 prawnatury co sądzisz o moim przypadku? Ja wiem że choroba to tylko stan umysłu, ale jak się przestawić jak jedna koleżanka umarła po 8 letniej walce podając się wszystkim zalecenią lekarzy ,a druga która nigdy nie oddała się w ręce lekarzy leży teraz ze złamanym biodrem

 22. Joanna mówi:

  Dzień dobry,
  mam pytanie co do ubytków w zębach. Co GM o tym mówi?

 23. Joanna mówi:

  Czy są jakieś opracowania co do ubytków w zębach i próchnicy?

Dodaj komentarz