Data: Luty 2011
Pacjent: 53 letni, praworęczny mężczyzna
Subiektywne spostrzeżenia pacjenta: Ból lewego barku, lewej strony szyi, lewej strony twarzy, rozpoczęły się dwa tygodnie temu i trwają stale do dnia dzisiejszego. Pacjent poinformował, że objawy są najsilniejsze nad ranem, mniej intensywne – w ciągu dnia.
Obserwacja: Pacjent ma ograniczoną możliwość ruchu szyją, lekko wygięty w prawą stronę, obrót szyi w lewo powoduje bóle lewej strony szyi. Ruch lewym barkiem – w normie, odczuwalne bóle barku. Pacjent dodatkowo odczuwa bóle mięśni na łączeniu szyi oraz górnego odcinka pleców, to miejsce wykazuje bolesność podczas badania palpacyjnego.
Organy, na których występują objawy:
– mięśnie lewego barku i szyi; listek zarodkowy: nowa mezoderma, ośrodek sterowania w łożysku nowego mózgu
– okostna (tkanka pokrywająca kości) twarzoczaszki – lewa strona, listek zarodkowy: nowa mezoderma, ośrodek sterowania w korze mózgowej (sensoryka)
Wyjaśnienie z punktu widzenia GNM:
Bark: lekki konflikt utraty własnej wartości w połączeniu z matką/dzieckiem – w fazie aktywnej martwica mięśni poprzecznie prążkowanych w lewym barku
Szyja: konflikt związany z intelektualną utratą własnej wartości w połączeniu z matką/dzieckiem – w fazie aktywnej powoduje zanik/martwicę mięśni poprzecznie prążkowanych po lewej stronie szyi
Okostna twarzoczaszki: silny strach przed rozłąką lub chcieć się rozłączyć z matką/dzieckiem – w fazie aktywnej powoduje zmiany funkcjonalne lub nadwrażliwość kości twarzoczaszki po lewej stronie twarzy.
Pacjent jest obecnie w stanie „zdrowienia w zawieszeniu” ponieważ poinformował, że ból barku, szyi i twarzy jest większy rano i w nocy, a zmniejsza się w ciągu dnia, podczas pracy. Należy zidentyfikować szyny i zdać sobie sprawę z ich wpływu na proces zdrowienia (przerywanie fazy pcl).
Opis sytuacji: po wytłumaczeniu pacjentowi czego dotyczy jego konflikt, pacjent przypomniał sobie, że jego matka wyjechała na dwutygodniowe wakacje. Twierdzi, że podczas jej nieobecności podjął się naprawy okna w jej samochodzie dostawczym, następnie miał posprzątać auto oraz zająć się obsługą.
Pacjent przypomina sobie, że gdy dwa tygodnie temu matka wróciła z wakacji, zrobiło mu się przykro i zmartwił się tym, że matka nie doceniła jego zaangażowania w dbanie o jej auto, nie podziękowała, nawet nie wspomniała o pracy, jaką wykonał w związku z autem (jego DHS). Przyznaje, że poczuł się zraniony (szyna, która uruchamia na nowo SBS mięśni szyi) i podjął decyzję, że musi zdystansować się wobec matki (szyna, która uruchamia SBS okostnej twarzoczaszki), tak żeby nie martwić się tym zajściem.
Pacjent również przyznał, że budząc się co rano, czuje się winny temu, że nie dzwoni do matki (szyna, która uruchamia SBS barku), jednak w ciągu dnia jest zajęty i w rezultacie do niej nie dzwoni.
Wieczorem przychodzi do domu, poczucie winy wraca, ale ostatecznie decyduje, że nie zadzwoni do matki. Nie rozmawiał z nią od 2 tygodni.
Rezultat: Pacjent zrozumiał powyższe zależności i zdecydował, że odpuści emocje związane z matką i wydarzeniem. W końcu zadzwonił do matki; był zaskoczony gdyż była bardzo miła; zaprosiła go z rodziną na kolację.
Tydzień później na kolejnej wizycie pacjent zauważył mniejszy ból szyi, barku oraz całkowity brak bólu twarzy. Stwierdził, że czuje się 85% lepiej, niż przed tygodniem.
** źródło: http://learninggnm.com/documents/DrAlvin%20Case%209-e.pdf **